Lexnova
Média

Evropská komise podala žalobu na Českou republiku kvůli směrnici o ochraně oznamovatelů

Evropská komise
Lexnova logo
Lexnova s.r.o.
20. 2. 2023
Tiskové zprávy

Evropská komise podala žalobu na Českou republiku kvůli netranspozici směrnice o ochraně oznamovatelů. Podle zprávy zveřejněné na webu České justice se Česká republika stala jedním z 8 členských států, které směrnici nezačlenily do svého vnitrostátního práva včas.

Tato směrnice byla přijata Evropským parlamentem v roce 2019 a měla být implementována do právních předpisů všech členských států Evropské unie do konce roku 2021. Nicméně Česká republika nebyla schopna dodržet tento termín. Evropská komise tvrdí, že netranspozice vede k tomu, že oznamovatelé v České republice nemají dostatečnou ochranu před odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatelů.

Pokud Soudní dvůr Evropské unie bude souhlasit s názorem Evropské komise, může to mít pro Českou republiku značné následky.

Směrnice o ochraně oznamovatelů má za cíl zajistit, aby oznamovatelé, kteří odhalí korupci a jiné nekalé praktiky, byli ochráněni. Kromě toho směrnice zajišťuje, že oznamovatelé mají přístup k efektivním nástrojům a procesům, které jim pomohou v případě, že se stane obětí odvetných opatření.

Jaký bude konečný verdikt Soudního dvora Evropské unie? Budeme muset počkat až na konečné rozhodnutí, které může mít značný dopad nejen na Českou republiku, ale i na ostatní členské státy Evropské unie.

Naše společnost Lexnova s.r.o. vyvinula a spravuje interní systém Oznam.to, který je vhodný pro města, příspěvkové organizace, poskytovatele sociálních služeb, stejně jako pro velké nadnárodní společnosti a univerzity. Působíme ve více než 20 zemích, převážně v Evropě.

crosschevron-down